Telefon Santral Sistemleri

Telefon Santral Sistemleri

Telefon santrali aynı ağ üzerinde bulunan birçok telefonun bir merkeze bağlı olarak iletişimi sağlamak amacı ile geliştirilmiş olan sistemlerdir. Bu sistemler gelen ve giden aramaları otomatik olarak yönlendirebilen sistemlerdir.


Telefon santral sistemleri telefon ile yapılan iletişimlerin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Telefon santrali üretildiği ilk zamanlar da elle( manuel) kullanılan sistemlerdir. Geçmiş dönemlerde arama yapılırken öncelikle operatöre bağlanılması gerekmekteydi. Daha sonra ise görüşülmek istenen numara söylenerek bağlantı yapılması beklenirdi.


Sonrasında ise operatör yetkilisi arayan kişi ile aranılan kişinin bağlantısını elle yaparak sağlamaktaydı. İlk çıktığı dönemlerde manuel olarak yapılan telefon görüşmeleri, günümüzde artık hat yönlendirmesini otomatik olarak gerçekleştiren telefon santral sistemleri ile yapılmaktadır.

Telefon Santralleri Nasıl Çalışır?

Telefon santrali kurulumu, iletişimin ana merkezi olduğu için özenli bir şekilde işinde uzman kurum ve kişiler tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır. İletişimde trafiğin aksamaması için kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Santral kurulumu aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlara uyulmadığı takdirde iletişim aşamasında sorun yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. Eksik ya da yanlış kurulum yapılması çağrı trafiğinin de sorun yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle telefon santrali kurulumunda uzman teknik servislerden hizmet almanız verim alabilmek adına oldukça önemlidir. Kurulum aşamasından önce ilk olarak uzman ekipler tarafından keşif yapılması gerekmektedir. Keşif ile beraber yer tespitini yapan ekipler için kurulum yapılacak alanın görülmesi oldukça önemlidir.


Telefon santrali kurulumu yapılacak olan alan için gerekli olan ve dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle kurulum yapılacak olan alanın direk güneş ışığına maruz kalmayan bir alan olması gerekmektedir. Ayrıca ekiplerin santral kurulumunu yapacağı yerin rutubet, nem gibi etkenlerden uzak olması önemlidir. Bunun dışında manyetik ve yüksek gerilim alanlarından da uzakta olması büyük önem taşımaktadır. Sistem odasına sahip olan işletmelerde telefon santrali kurulumu genellikle bu alana yapılmaktadır. Eğer santral yere yakın bir alana kurulacak ise daha sonrasında müdahaleye uygun olabilmesi için yerden en az 1 metre yüksek bir yere kurulumu yapılmalıdır.


Önem teşkil eden bir diğer detayda tabi ki kurulumun yapılmadan önce elektrik bağlantılarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Gerekli ölçümlerde olmasına dikkat edilmelidir. Telefon santrallerinin çalışmasını engelleyen bir diğer durumda tabi ki elektrik kesintileridir. Bu sebeple santrale akü bağlantısı mutlaka yapılması gerekmektedir. Elektrik kesintisi yaşanıldığı durumlarda merkezi UPS biriminden santrale güç verilmesi gerekmektedir. Harici ve dahili hat kablolamanın yapıldığı sırada renk kodlaması yapılmalıdır. Daha sonraki aşamada şablon çıkarılmakta ve ona göre bağlantı işlemi uygulanmaktadır. Kabloların uçlarının priz ya da rozans ile bağlanması gerekmektedir. IP santral kurulumu ve montajı yapılırken santrale verilmiş olan IP adres bloğunda ağa bağlı olan cihazlar arasında IP çakışmasının olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bu durum dikkate alınarak bağlantı yapılması oldukça önemlidir. Sistem kurulumunda IP telefon tercih edilecek ise yoğun olan çağrı trafiğini kaldırabilecek bir switch üstüne IP telefonun birleştirilmesi gerekmektedir.


Makul Fiyatlandırma
Makul Fiyatlandırma

En uygun fiyatlandırma ile en kaliteli şekilde hizmet sağlıyoruz.

En İyi Hizmet Kalitesi
En İyi Hizmet Kalitesi

Her zaman en iyi hizmet vermek için uğraşıyoruz.

Profesyonel Takım
Profesyonel Takım

Çalışanlarımız işlerinde son derece iyilerdir.

7/24
Destek
7/24
Deste

Her türlü sorunu çözmek için 7/24 hizmetinizdeyiz.

  • 24 saat içinde Ücretsiz Teklif
  • Aynı gün servis mevcuttur
  • Bilgi Almak İçin
    0 542 132 05 05