Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Sistemleri

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Sistemleri

UPS sistemi daha açık adıyla kesintisiz güç kaynaklarıdır. Kesintisiz güç kaynaklarını jeneratör ile karıştırmamak gerekir. Günümüzde daha çok yerde kullanılmaya başlanan UPS sistemleri, şebeke voltajı belli bir seviyenin altına düşünce ya da en bilinen şekli ile elektrikler kesilince devreye girer ve sistemin kurulu olduğu bölgeleri büyük kayıpların önüne geçer. Sisteme bağlı bir bilgisayar çalışmaya devam ederek çok önemli bir dosyanın ortadan kaybolmasının önüne geçebileceği gibi, yine UPS’e bağlı güvenlik kameraları kayıt almaya devam eder. Örnekleri çoğaltmak mümkün ama sadece bu kısıtlı örnekler bile UPS sisteminin hayati öneme sahip sistemler arasında oldun göstermektedir.


UPS sistemi elektrik sorunları nedeniyle veri kaybını en aza indirmek için kullanılan sistemlere verilen isimdir. Diğer adı kesintisi güç kaynağıdır. Kolay kullanılabilen, ilk alımından sonra lazım olmadığı sürece varlığı bile hatırlanmayan, ancak lazım olduğunda da hayat kurtaran nitelikte olan UPS sistemi çok sık tercih edilen sistemler arasında gelmektedir. Sistem, Aniden ortaya çıkan elektrik kesintilerinde ya da voltajın çok düştüğü/yükseldiği anlarda devreye girerek veri kayıplarının önüne geçer. Bu açıdan UPS sistemi kullanıcılarına yüksek verim sağlamaktadır.


Öte yandan güç kaynakları bağlı oldukları elektronik cihazların elektrik kesintileri nedeniyle zarar görmesini engelleme görevini de görür. Bu açıdan da kullanıcı dostu sistemler arasında içinde yer almaktadırlar.


UPS Sistemi Nasıl Çalışır?

UPS sistemi veya kesintisiz güç kaynağı, jeneratör değillerdir. Elektriklerin beklenmedik bir anda kesilmesi durumunda verilerin yedeklemesi ve cihazların kullanıcı tarafından kapatılması için zaman kazandıran bir sistemdir.


Güç kaynağı enerjisini akülerden alır. Elektrik kesintisi ya da voltaj değişikliğinde bu aküler devreye girer. Çalışmakta olan bilgisayar, televizyon, güvenlik kamerası gibi elektronik cihazlar bu sayede belirli bir süre daha (5/10 dakika) çalışmaya devam eder. Güç kaynağının enerjisi bitince cihazlar da kapanır. UPS güç kaynağı kullanım yerlerine göre farklı büyüklükte ve özellikte üretilmiştir, sistemi ne kadar besleyeceğini büyüklüğü ve özellikleri belirler.


Kullanıcılar da bu süre içinde gerekli önlemleri alıp, elektronik cihazları kendileri kapatıp, fişlerini prizden çekebilir. Böylece veri kaybı yaşanmadığı gibi cihazların voltaj düşüş ya da yükselmesi nedeniyle bozulmasının da önüne geçilmiş olur.


Makul Fiyatlandırma
Makul Fiyatlandırma

En uygun fiyatlandırma ile en kaliteli şekilde hizmet sağlıyoruz.

En İyi Hizmet Kalitesi
En İyi Hizmet Kalitesi

Her zaman en iyi hizmet vermek için uğraşıyoruz.

Profesyonel Takım
Profesyonel Takım

Çalışanlarımız işlerinde son derece iyilerdir.

7/24
Destek
7/24
Deste

Her türlü sorunu çözmek için 7/24 hizmetinizdeyiz.

  • 24 saat içinde Ücretsiz Teklif
  • Aynı gün servis mevcuttur
  • Bilgi Almak İçin
    0 542 132 05 05